Zakup samochodów z tzw. drugiej ręki to dziś powszechnie spotkana praktyka. W niskiej, atrakcyjnej cenie w stosunku do nowych modeli z salonu, niejednokrotnie udaje się kupić auto w doskonałej kondycji fizycznej, jak również wizualnej. Aby transakcja miała korzystny przebieg, kluczowa jest umowa kupna sprzedaży samochodu, która będzie właściwie sporządzona. Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska.
Umowa kupna sprzedaży auta – dlaczego jest taka ważna?
Umowa kupna sprzedaży pojazdu to kluczowy, podstawowy dokument, na którego podstawie przenoszona jest własność pojazdu ze starego nabywcy, na nowego. Jest aktem prawnym, dzięki któremu w świetle prawa stajemy się właścicielem danego pojazdu. Jest dokumentem, który musimy załączać do różnego rodzaju wniosków w wielu organach administracji samorządowej, np. w celu zarejestrowania pojazdu, czy wydania dowodu rejestracyjnego. Nic więc dziwnego, że jest właściwie sporządzenie dla wielu kupujących, ale także sprzedających, jest kluczowe. To na jej podstawie określane są prawa, jak również obowiązki każdej ze stron. Wszystkie ustalenia zawarte w formie ustnej, które nie mają swojego pokrycia w formie papierowej, w razie zaistnienia sporu, konfliktu interesów tracą moc, stając się słowami puszczonymi na wietrze. Właśnie dlatego umowa kupna sprzedaży samochodu musi być oddana do druku. Powinno się stworzyć dwa, jednobrzmiące egzemplarze- po jednym dla każdej ze stron.
Umowa kupna sprzedaży samochodu do druku – co powinna zawierać?
Umowa kupna sprzedaży samochodu do wydruku powinna zawierać wiele, różnorodnych uregulowań, dbając o interesy prawne każdej ze stron. Do najważniejszych informacji, jakie powinny się w niej znaleźć, z całą pewnością należy zaliczyć m.in.:
- Dane osobowe,
- Marka auta,
- Model auta,
- Numer VIN,
- Stan licznika,
- Rok produkcji,
- Cenę sprzedaży,
- Formę płatności,
- Wysokość zaliczki,
- Kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy,
- Termin przekazania pojazdu,
- Wady pojazdu, które zostały stwierdzone podczas przeglądu technicznego,
- Formę i okoliczności odstąpienia od umowy.
Każda strona umowy powinna być zaparafowana przez każdą ze stron transakcji kupna-sprzedaży, a na samym końcu podpisana czytelnymi podpisami. Oczywiście każda umowa kupna- sprzedaży pojazdu może mieć inne brzmienie. Należy pamiętać, że postanowienia w niej zawarte mają być dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji każdej ze stron, chroniąc ich interesy prawne. Nic więc dziwnego, że eksperci jasno wskazują, że musi ona być sporządzona niezwykle dokładnie, precyzyjnie, zawierając jasne, jednoznaczne klauzule, które będą pomocne w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów i nieporozumień.
Umowa kupna sprzedaży pojazdu do druku, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego użytkownika, dostępna jest na stronie internetowej https://motocontroler.com/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/. Już dziś skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, i ciesz się łatwym i bezpiecznym zakupem oraz sprzedażą.