Podczas USG tarczycy wykorzystuje się fale dźwiękowe pozwalające zobrazować stan tarczycy w obrębie szyi. Nie jest stosowane promieniowanie jonizujące, więc badanie jest całkowicie bezpieczne. i powszechnie stosowane do oceny guzków znalezionych podczas rutynowego badania fizykalnego lub innego badania obrazowego.
Jak wygląda USG tarczycy?
W trakcie USG tarczycy wytwarzane są obrazy tarczycy i sąsiednich struktur w szyi. Gruczoł tarczowy znajduje się w szyi i ma kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami. To prawdziwa tarcza obronna dla naszego organizmu. Tarczyca jest jednym z dziewięciu gruczołów dokrewnych zlokalizowanych w całym organizmie, które wytwarzają i wysyłają hormony do krwioobiegu.
Tarczyca wytwarza hormony, pomagające regulować różne funkcje organizmu, w tym szybkość bicia serca. Bardzo często w tarczycy rozwijają się nieregularne obszary lub guzki, które mogą, ale nie muszą być wyczuwalne na powierzchni skóry. Szacuje się, że około 5 do 10 procent dorosłych ma różne rodzaje guzków tarczycy, które lekarz może wykryć w trakcie badania. Skieruje nas wówczas na USG tarczycy. Badanie to możemy wykonać w wielu gabinetach np. www.usg-kielce.pl.
Ultradźwięki są bardzo wrażliwe i wykazują wiele guzków, których nie można wyczuć. W niektórych grupach wiekowych guzki są widoczne w badaniu ultrasonograficznym aż u 70% dorosłych. Ogromna większość z nich to łagodne zmiany tkanki tarczycy, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak część z nich to prawdziwe nowotwory tarczycy i mogą wymagać dalszej diagnostyki lub leczenia.
Jakie są wskazania do wykonania USG tarczycy?
Zazwyczaj badanie ultrasonograficzne tarczycy przeprowadza się w celu ustalenia, czy w tarczycy lub sąsiednich strukturach widoczne są jakieś guzki. USG ma również na celu przeanalizowanie wyglądu guzków tarczycy i sprawdzenie, czy są one bardziej powszechnymi, łagodnymi zmianami, czy też mają cechy wymagające biopsji. Jeśli konieczna jest biopsja, badanie cienkoigłowe z użyciem ultradźwięków może poprawić dokładność biopsji. Badanie pomaga także stwierdzić, czy guzek tarczycy znacznie się powiększył.