Na co zwrócić uwagę wybierając buty w góry?

Solidne i wygodne buty to podstawa każdej udanej i bezpiecznej górskiej wyprawy. Niestety wielu turystów traktuje ten temat lekceważąco i na górskich szlakach wciąż można spotkać osoby w sandałach, a nawet popularnych japonkach. Tymczasem chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

O czym pomyśleć wybierając buty górskie?

Podstawową kwestią przy wyborze butów na górskie wędrówki jest oczywiście wygoda. Tego rodzaju obuwie powinno być także dopasowane do warunków atmosferycznych panujących na szlakach. Inne buty założymy, zatem w góry latem inne, kiedy szlaki będą oblodzone i przykryje je gruba warstwa śniegu. Ważne jest również przemyślenie tras, jakie chcemy w butach trekkingowych pokonywać. Być może interesują nas jedynie wyprawy w średnie góry typu Beskidy. Może jednak mamy w planach zdobywanie gór typu skalistego. Od tego w znacznej mierze powinien również zależeć wybór obuwia górskiego.

Zwróćmy uwagę na to, czy buty będą właściwie chroniły nasze nogi przed kontuzjami. Należy wybierać obuwie sięgające ponad kostkę i zabezpieczające staw skokowy. Kupując buty górskie wybierzmy pól rozmiaru albo nawet jeden rozmiar większe, niż te, które nosimy na co dzień. Po długiej wędrówce stopy mają tendencję do puchnięcia. Powinny mieć w butach odpowiednią ilość miejsca, aby nic nas nie uciskało i nie powodowało dyskomfortu. Na zakupy wybierzmy się ze skarpetami, które planujemy zakładać do butów. Przymierzmy w nich buty, aby już górach nie okazało się, że są jednak za ciasne.

Idealne buty górskie

Niezbędną cechą idealnych butów w góry jest wspomniana już wyższa cholewka. Obuwie górskie powinno też posiadać twardą, ale dosyć elastyczną podeszwę, która ułatwi skalne wspinaczki. Odpowiednia podeszwa zapewnia właściwą amortyzację i zmniejsza wstrząsy. Dzięki temu możemy komfortowo poruszać się nawet po bardzo nierównym terenie. Ważny jest również rodzaj materiału, z jakiego wykonane są buty. Najlepsze są buty skórzane, ponieważ są dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, a o takie w górach nie trudno.

Warto również zwracać uwagę na ilość szwów. Im jest ich mniej, tym lepiej. Buty szyte z jednego płata skóry zagwarantują nam ochronę przed wilgocią, charakteryzują się, bowiem większą wodoodpornością. Nie zapominajmy również o materiale wewnętrznym buta, to od niego zależy przecież komfort i wygoda. Najbardziej istotne cechy wyściółki buta górskiego to dobra oddychalność, absorpcja wilgoci oraz szybkie wysychanie.

Dodaj komentarz