Sukces w drodze, czyli firma kurierska, to nie tylko właściciel

Otworzenie firmy kurierskiej to w dzisiejszych czasach zupełnie sensowny pomysł na własną działalność gospodarczą. Usługi kurierskie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Nie ma łatwiejszego i szybszego sposobu na dostarczanie towarów oraz listów. Aby firma kurierska odniosła sukces, powinna przede wszystkim idealnie trafiać w potrzeby klientów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę zakładając tego rodzaju biznes.

Dobry zespół to podstawa

W miarę rozwoju firmy kurierskiej rośnie liczba klientów. Niezbędne jest, zatem stworzenie profesjonalnego zespołu. Jeżeli działamy w większym mieście jeden kurier może nie wystarczyć. Może okazać się, że będziemy potrzebowali nawet kilku kurierów, aby dostarczać przesyłki bez zbędnych opóźnień. Nieodzowny w naszym zespole będzie również dyspozytor, który zajmie się przyjmowaniem zleceń i wysyłaniem kurierów pod konkretne adresy.
Kurierzy powinni charakteryzować się przede wszystkim dużą kulturą osobistą, schludnym wyglądem i miłą aparycją. W pracy kuriera przyda się także sprawność fizyczna. Niektóre przesyłki wielkogabarytowe bywają naprawdę ciężkie i dosyć kłopotliwe w dostarczaniu na miejsce. Jeżeli chcemy, aby nasi kurierzy wyglądali profesjonalnie i wzbudzali zaufanie klientów, warto wyposażyć ich w firmowe stroje z nazwą i logo naszej firmy. Kurier powinien także dosyć dokładnie znać topografię miejsca, po którym będzie się poruszał. Co prawda, z pomocą przychodzi dzisiaj nawigacja, ale nic nie zastąpi dobrej znajomości nazw ulic oraz ich lokalizacji.

Wybierając dyspozytora należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak skrupulatność, dobra organizacja oraz podzielna uwaga. Dyspozytor powinien być również osobą kontaktową. Niejako zarządza on zespołem, więc musi posiadać cechy ułatwiające mu to zadanie.

Formalnościami możemy zająć się sami. Czasami jednak warto pomyśleć o zatrudnieniu fachowych pracowników biurowych. Spraw do załatwienia jest, bowiem mnóstwo. Szczególnym wyzwaniem może okazać się prowadzenie księgowości firmy. Profesjonalna księgowa bywa nieoceniona.

O niezbędnym sprzęcie słów kilka

Trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą firmę kurierską bez odpowiedniego sprzętu. To inwestycja, której nie unikniemy zakładając tego typu działalność. Oprócz aut dostawczy warto zastanowić się nad zakupem skuterów lub rowerów do rozwożenia mniejszych przesyłek. Jeżeli działamy w dużym mieście, może okazać się, że rower dotrze na miejsce znacznie szybciej, niż stojący w korkach samochód dostawczy. Transport to nie wszystko. Ważna jest również logistyka. Umożliwią i ułatwią ją komputery z odpowiednim oprogramowaniem, drukarki, telefony komórkowe oraz sprzęt do nawigacji.

Dodaj komentarz