O czym pamiętać wybierając się do krajów egzotycznych ?

Kraje tropikalne kuszą nas coraz bardziej. Niezwykle popularne do tej pory kierunki egzotycznych wypraw takie, jak Egipt czy Tunezja już dawno przestały nam wystarczać. Tajlandia, Seszele, Indonezja, Sri Lanka, Wietnam… możliwości jest tak wiele. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że wyjazd w tego typu rejony świata może wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami. Na co należy uważać wyjeżdżając do krajów egzotycznych?

Uważaj na choroby tropikalne!

Najbardziej niebezpieczne są pod tym względem kraje okołorównikowe. Tam rzeczywiście grozić nam może wiele chorób o charakterze zakaźnym. Niestety, niektóre z nich są nieuleczalne i śmiertelne. Przed wyjazdem należy, więc zorientować się, jakie choroby występują w kraju, do którego pragniemy wyjechać. Zabezpieczeniem przed nimi będą z pewnością obowiązkowe szczepienia, o których trzeba pomyśleć na długo przed wyjazdem.

Sami na własną rękę również możemy minimalizować niebezpieczeństwo zakażenia. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Należą do nich przede wszystkim picie wyłącznie butelkowanej wody, staranne mycie owoców przed zjedzeniem oraz odpowiednie zabezpieczenie się przed owadami roznoszącymi choroby. Należy również unikać miejsc, które wyglądają na zaniedbane i brudne. Wszędzie tam, gdzie poziom warunków sanitarnych jest bardzo niski, wzrasta ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną.

Szanuj dziką przyrodę!

Piękna, nieokiełznana, dzika. Przyroda w krajach tropikalnych przyciąga turystów. Jednak warto mieć wobec niej szacunek, który wyraża się również sporą dawką ostrożności. Pamiętajmy o tym, że nie tylko duże drapieżniki, takie jak lwy czy tygrysy bywają groźne. Niezwykle niebezpieczne są wszelkie zwierzęta jadowite np. pająki, owady, węże, skorpiony. W krajach tropikalnych jest ich pełno. Potrafią działać wyjątkowo podstępnie, niepostrzeżenie zapuszczając się do ludzkich siedzib. Miejsce, w którym śpimy, zawsze powinno być szczelnie zamknięte, a przed snem warto sprawdzić, czy w pobliżu naszego posłania nie ma jakiegoś nieproszonego gościa.

Groźne mogą być także niektóre rośliny. Dlatego unikajmy jedzenia, a nawet dotykania niepewnych roślin, którymi możemy przecież łatwo się skaleczyć, a co za tym idzie, narazić się na zakażenie.
Wydaje się, że podstawową zasadą, która obowiązuje wszystkich turystów podróżujących do krajów egzotycznych powinien być zdrowy rozsądek. Dzięki niemu zachowamy ostrożność w sytuacjach, które mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia.

Dodaj komentarz